Historia

Początki rugby we Wrocławiu sięgają lat dwudziestych-trzydziestych XX wieku, jednak te okazały się nietrwałe. Dopiero rok 2004 okazał się przełomowym. Wtedy to niezależnie od siebie powstał Wrocławski Klub Rugby a na Politechnice zajęcia z rugby rozpoczął prowadzić mgr Tomasz Knap. Szybko nawiązana została współpraca i w następnym roku WKR , w którym grali już studenci Politechniki zainicjował występy w Polskiej Lidze Rugby 7 na turnieju w Ustroniu, notując pierwszy wygrany mecz. Obecnie siłę wrocławskiego rugby stanowią zawodnicy Klubu Sportowego Rugby Wrocław.

Rok 2006 przyniósł znaczący postęp i sezon zakończyliśmy na 28 miejscu na 51 sklasyfikowanych drużyn. W tym czasie trzon zespołu stanowili już studenci PWr,  stąd decyzja aby stworzyć sekcję rugby siedmioosobowego przy KS AZS Politechnika Wrocławska i pod tą nazwą występować w lidze. Od inauguracyjnego turnieju w Gdańsku w kwietniu 2007 drużyna spisywała się znakomicie zajmując odpowiednio miejsca: Gdańsk – II, Zduńska Wola – III, Wrocław – I, Sochaczew i Sosnowiec – III, co zaowocowało zajęciem IV miejsca w tabeli ligi po turniejach eliminacyjnych. W turnieju finałowym w Koszalinie drużyna  zajęła VI miejsce.

KS AZS Politechnika Wrocławska 2006

Tak znaczący progres wyników przyczynił się do zaproszenia w sezonie 2007/08 drużyny AZS Politechnika Wrocławska do rozgrywek Ekstraligi Rugby 7. Po rundzie jesiennej i rozegraniu czterech turniejów zajmujemy II miejsce w Grupie Południowej z dużymi szansami na występ w turnieju finałowym.

Oprócz sukcesów drużyny, AZS Politechnika w swojej krótkiej historii może pochwalić się „wychowaniem” reprezentantów Polski. Od kilku lat regularnie do reprezentacji Polski powoływany jest Bartosz Herlender. Uczestniczył w turniejach w Krusevacu w Chorwacji, w Monachium –Octoberfest 7’s, w Hodura Cup w Sopocie będącym turniejem eliminacyjnym do Mistrzostw Europy ( Polska B) i na I Festiwalu Sportów Nieolimpijskich w Kijowie. Jan Linowski, który wyjechał na roczny kontrakt do pracy w Kanadzie i od razu znalazł miejsce w podstawowym składzie składzie drużyny Oakville Crusaders, grającej w pierwszej lidze Ontario, również znajduje się w kręgu zainteresowań trenerów kadry.

Jan Linowski

 

Ponadto zawodnicy drużyny AZS Politechnika Wrocławska stanowią trzon REPREZENTACJI DOLNEGO ŚLĄSKA w Rugby Union (“15”).

W ubiegłym sezonie drużyna AZS Politechnika Wrocławska zajęła wysokie 14 miejsce w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby 7 oraz siódme miejsce w Akademickim Pucharze Polski. 

AZS PWr - APP

W kwietniu 2011 roku decyzją Prezydenta Wrocławia do rejestru klubów sportowych został wpisany Klub Sportowy Rugby Wrocław – będący kontynuatorem zespołu AZS PWr. Już od początku rundy wiosennej sezonu 2010/2011 KS Rugby Wrocław zaczął odnosić sukcesy – 6 miejsce w Łodzi, 4 w Zduńskiej Woli, 3 na turnieju w Zielonej Górze i w końcu 2 miejsce na wrocławskim turnieju Eurocamp Cup pozwala wrocławianom zajmować miejsce w pierwszej dziesiątce ligowej tabeli.

Wrocław Cup 2011

Najwyższą lokatę, Klub osiągnął w roku 2012, kiedy to po rundzie zasadniczej i wielu wygranych turniejach zajął 2 miejsce w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby 7, a w turnieju finałowym wygrał w finale Plate, zajmujac tym samym piąte miejsce w Polsce. 

Tak dynamiczny rozwój organizacyjny klubu spowodował, że władze klubu musiały zmienić strategię działania i podjęły decyzję o starcie w rozgrywkach rugby piętnastoosobowego.
Kadra 2014

Od sezonu 2013/2014, KS Rugby Wrocław występuje nieprzerwanie w rozgrywach 2 Polskiej Ligi Rugby oraz w rozgrywkach Pucharu Polski. W swoim debiutanckim sezonie wrocławianie zdobyli brązowy medal w tych rozgrywkach.

W roku 2015 na arenie krajowej zadebiutowała drużyna Kadetów KS Rugby Wrocław. To pokłosie działań promujących rugby we wrocławskich szkołach podstawowych i gimnazjach. Młodzi wrocławianie w dwóch kolejnych latach docierali do półfinałów Mistrzostw Polski, w których zatrzymywali się na 6 miejscu.

W 2018 zespół postanowił przyjąć przydomek “Wasps” (Osy), było to efektem odnalezienia niedaleko boiska treningowego gniazda os, które przez kilka dni bardzo skutecznie uniemożliwiały prowadzenie treningów. W efekcie by upamiętnić determinację owadów klub zaczął stosować nazwę “Wasps” oraz przyjął nowe logo z wizerunkiem osy z piłką do rugby.

Obecnie Klub Sportowy Rugby Wrocław liczy około 40 zawodników. Wszystkich chętnych zapraszamy przyłączenia się do nas, oraz do wspólnego tworzenia nowej historii wrocławskiego rugby!